Jakie meble do pokoju niemowlaka? - komoda i łóżeczko

09:33:00


Czym się kierować przy wyborze mebli do pokoju niemowlaka? Czy tylko estetyka się liczy?

Kiedy zabrałam się za urządzanie pierwszego pokoju dziecka, na początku pojawiła się wizja - neutralne barwy, białe mebelki, pastelowe dodatki...
Później przyszedł czas na racjonalizację wizji, czyli zderzenie z rzeczywistością: w pokoju muszą zmieścić się możliwie wszystkie rzeczy, których dziecko będzie na tym etapie potrzebowało - tak, żeby nie zagracać pozostałych pomieszczeń:

  • łóżeczko
  • komoda/przewijak
  • pojemna szafa
  • miejsce na zabawki
  • fotel do karmienia

Założenie było takie, że nie przesadzamy z cenami mebli - szukamy czegoś, co będzie miało sensowny stosunek ceny do jakości. Te meble miały nam służyć stosunkowo krótko, więc uznaliśmy, że głupotą byłoby inwestowanie kroci w rzeczy, których i tak mielibyśmy się wkrótce pozbyć.

Dziś o tym, jak wybrać dwa moim zdaniem najważniejsze meble dla niemowlaka - komodę/przewijak i łóżeczko. Analiza na podstawie mebli z IKEI.

Komoda/Przewijak:

Dziecięce,z wbudowanym przewijakiem:

IKEA MalmIKEA HemnesIKEA Nordil
Stuva Hensvik Sundvik
Komody "dla dorosłych"
(te wystarczająco szerokie, żeby zmieścić sztywny przewijak i trochę niezbędnych akcesoriów):

IKEA MalmIKEA HemnesIKEA Nordil
Malm Hemnes Nordil

Komoda Malm jest ładna i zgrabna, była faworytem od początku. Okazała się niestety nieco za niska dla osoby o wzroście 171cm (mama) nie wspominając już o ojcu dziecka (186 cm). Podobny problem pojawił się niestety z Nordilem.

Został więc z Hemnes, który ma co prawda tylko trzy szuflady (całkiem zresztą pojemne), ale jest wyższy (95 cm vs 78 cm Malma) i nieco głębszy (50 cm vs 48 cm). No i jest wykonany z drewna i ma dwa wybarwienia do wyboru - biały i biały bejca.

Tak naprawdę biały ma odcień kremu/kości słoniowej, co okazało się baaardzo istotne przy doborze łóżeczka.

Łóżeczka:

Tutaj nie było już opcji wybierania z "dorosłej" oferty :)


IKEA MalmIKEA HemnesIKEA Nordil
Sundvik Stuva Gulliver

Na początku miało być łóżeczko z szufladą, która jest super opcją na dodatkowe miejsce do przechowywania. Ostatecznie jednak doszliśmy do wniosku, że łatwiej się będzie sprzątać bez szuflady, a w razie potrzeby można zawsze jakieś kosze/pudła wstawić pod łóżeczko. Stuva odpadła również ze względu na cenę wyższą niż pozostałe łóżeczka.

Zarówno Gulliver, jak i Sundvik miały opcję regulacji wysokości materaca oraz, na późniejszym etapie, zdjęcia jednego boku, aby dziecko mogło samo wydostać się z łóżeczka (wtedy montujemy specjalną barierkę, by nie wypadło podczas snu). Wybór był więc czysto estetyczny i ostatecznie padło na Sundvik, ponieważ bardziej pasował do bejcowanego Hemnesa (oba białe, z widoczną strukturą drewna).


Ściąga - przy wyborze mebli dla malucha:

Komoda, przewijak, czy komoda z przewijakiem?
To zależy od tego, ile masz miejsca, zarówno przestrzeni, jak i miejsca do przechowywania. Wolnostojący przewijak jest na pewno super opcją, jeśli:
- nie potrzebujesz dodatkowego miejsca do przechowywania
- lubisz mieć wszystko na wierzchu
- pokój malucha jest spory i zmieścisz zarówno mebel do przechowywania, jak i wolnostojący przewijak
Komoda z wbudowanym przewijakiem:
- zaletą jest to, że jest zaprojektowana z myślą o takim właśnie celu - jest ergonomiczna i bezpieczna
Najbardziej kompaktowym rozwiązaniem jest komoda z "mobilnym" przewijakiem. Tutaj jednak uwaga - komoda musi być wystarczająco szeroka, by mógł na niej stabilnie spocząć sztywny przewijak.
Na co zwrócić uwagę?
- stabilność - czy mebel nie "kołysze się"
- równowaga - czy przy wysunięciu dwóch lub większej liczby szuflad mebel nie przewraca się?
- wysokość - czy pasuje do Twojego wzrostu/ wzrostu partnera?
-głębokość - czy jest wystarczająca, by położyć na niej przewijak? Standardowo, przewijak ma ok. 70 cm długości, komoda nie może więc mieć mniej niż ok. 50 cm głębokości
-pozostałe - pojemność, estetyka - to już indywidualne kwestie zależne od Twojego gustu i potrzeb

Jakie łóżeczko wybrać?
Poza budżetem, jakim dysponujesz, to zależy od tego, na jak długo planujesz kupić mebel. Najprostsze nawet i najtańsze modele posiadają jednak możliwość obniżenia poziomu dna łóżeczka. Będzie to konieczne, kiedy maluch zacznie robić się bardziej ruchliwy. Kolejnym poziomem "zaawansowania" jest możliwość wyjęcia albo całego boku łóżeczka (i zastąpienia go drewnianą barierką), albo wyjęcia kilku szczebelków. Oba rozwiązania pozwalają dziecku samemu wydostać się z łóżeczka, a przy okazji oszczędzają nasze plecy.

Pierwsze łóżeczka mają dwa standardowe rozmiary: 60 cm x 120 cm lub 70 cm x 140 cm. Wybór zależy tak naprawdę od tego, jaką przestrzenią dysponujemy w pokoju.

Niezależnie od tego wszystkiego, w okolicach drugiego roku życia dziecka będzie trzeba wymienić mu łóżeczko na "doroślejszy" model, a pierwsze, szczebelkowe zutylizować (albo zachować dla kolejnego potomka :)

You Might Also Like

1 komentarze

  1. Ja się muszę zmieścić w jednej komodzie, jeszcze nie wiem jak to zrobie, ale mam nadzieje, że jakoś dam rady :)

    OdpowiedzUsuń